TARAB LING
Himalájske centrum pre štúdium a odlúčenie

Vzdelávací a výskumný inštitút starovekej 
vnútornej vedy o mysli a javoch


Za hranicami kultúr a náboženstiev –
k vlastnému i profesionálnemu využitiuTarab Ling - himalájsky inštitút pre štúdium, výskum a odlúčenie
Tarab Ling uchováva a šíri univerzálnu múdrosť starovekej indickej vnútornej vedy, praktiky a spôsoby aplikácie, ktoré sú základom indických duchovných tradícii. Bol založený posledným Tarab Tulku Rinpočem, ktorý povedal: "Keby sme si uvedomili, ako sme prepojení, začali by sme sa o ostatných skutočne zaujímať a starať sa o nich, pretože oni sú našou súčasťou." Svoj doktorát (Lharampa-Geshe) vo vnútornej vede dokončil na Univerzite v Drepungu v Tibete. Zatiaľ čo pokračoval v šľapajach učencov indickej univerzity v Nálande (2.-13. storočí), predstavil Tarab Tulku Rinpoče túto študijnú a výskumnú tradíciu tela, mysle a skutočnosti z pohľadu vzájomnej prepojenej povahy bytia (Pratityasamutpada). Svoje pochopenie súčasnej západnej kultúry spojil s vlastným hlbokým vhľadom a vytvoril moderný vzdelávací program presahujúci hranice štátov, kultúr a náboženstiev. Tento program pomenoval Jednota v dualite (Unity in Duality). V roku 2002 Tarab Tulku Rinpoče svoj výskum oficiálne prezentoval v prítomnosti svetovo uznávaných vedcov na medzinárodnej konferencii v Mníchove, Nemecku s názvom Vzájomne prepojená povaha bytia / Pratityasamudpada.


Štúdium a výskum
Za asistencie svojej hlavnej žiačky Lene Handberg, ktorá je v súčasnosti prezidentkou Tarab Lingu, vyučoval Tarab Tulku Rinpoče Jednotu v dualite (UD) 20 rokov v západných krajinách. Hlavným zameraním inštitútu je štúdium a výskum vzájomnej prepojenej povahy bytia/ Pratityasamudpada a aplikácie poznatkov v bežnom živote. Výukový program zahŕňa 4 Moduly.
1. Modul: 4 kurzy s extraktmi škôl vnútornej vedy.
2. Modul: 6 kurzov budhistickej psychológie UD osobnostného rozvoja, mandala a práce so snami.
3. Modul: 3 kurzy, uplatnenie sa vo vzťahu k druhým (terapie a umenie vzťahov).
4. Modul: 3 kurzy ako vstup do duchovnej dimenzie.

Krátkodobé programy
Inštitút Tarab Ling v Dehradune ponúka krátkodobé programy, ktoré môžu byť špeciálne upravené podľa individuálnych potrieb. Uvádzame príklady niektorých týchto kurzov:
UD programy navrhnuté pre obchod v oblasti riešenia problémov, profesionálneho rozvoja, konkrétnych pracovných oblastí a skupín
UD programy vytvorené pre študentov z rozličných oblastí štúdia a inštitútov
Meditačné a jogové odlúčenia
Organizuje medzinárodné konferencie týkajúce sa Pratityasamudpada (tendrel )/ jednoty v dualite a súčasnej vedy

Individuálne štúdium a odlúčenie
Tarab Ling tiež ponúka možnosť ubytovania jednotlivcom, ktorí sa chcú sami venovať výskumu, štúdiu alebo odlúčeniu.

Konkrétne informácie ohľadom dostupných programov, organizovaných výskumov, krátkodobých programov a individuálnych pobytov v Tarab Lingu sú uvedené v kompletnom zozname na: 

Prenájom priestorov v Tarab Lingu
Tarab Ling je otvorený organizáciám a inštitútom, ktoré by mali záujem v priestoroch jeho komplexu usporiadať výuku, konferencie, jogu, odlúčenie a kontemplácie.Konferenčná/ výuková viacúčelová hala
Táto 200 m2 veľká konferenčná, výuková, viacúčelová miestnosť disponuje pódiom, perfektným zvukovým vybavením a stropným projektorom. Tento veľký prízemný priestor môže byť na požiadanie doplnený konferenčnými stoličkami, poduškami na sedenie, alebo jogovými podložkami. Rovnako tak môže byť doplnená aj miestnosť o veľkosti 88 m2 na prvom podlaží.

Ubytovanie
Na kampuse sa nachádzajú tri dvojpodlažné ubytovne. Každá má plochu 240 m2. 
V ubytovniach nájdeme 8 izieb s pripojenou kúpeľňou.Ďalej sa na pozemku nachádza veľká dvojpodlažná budova s plochou  260 m2 s tromi bytmi o 5-tich izbách. Tieto slúžia k ubytovaniu učiteľov a organizátorov, prípadne ďalších hostí.Všeobecné informácie
Tarab Ling je kľudným, zeleným, ničím nerušeným miestom pre kontempláciu, výskum, odlúčenie a štúdium. Tento jednohektárový komplex (10 869,66m2), navrhnutý a postavený hlavným dánskym architektom Mortenom Rolighed Jensenom, je obklopený horami a má výhľad na rieku. V blízkom okolí sa nachádzajú horské cesty a chodníky. Centrum mesta je od komplexu vzdialený 10 km.

Dostupnosť
Letisko Jolly Grant Airport je vzdialené asi hodinu jazdy taxíkom, objednať sa dá prostredníctvom recepcie v Tarab Lingu. Ďalšia možnosť je cestovať z Delhi vlakom do Dehradunu a odtiaľ taxíkom.

Ubytovanie
K izbám o rozlohe 18 - 20 m2 je pripojená kúpeľňa disponujúca sprchou. Teplá voda pochádza zo solárnych panelov.
Izby sú vybavené dvoma posteľami, dvoma príručnými stolíkmi, dvoma stoličkami a stolom. Na požiadanie je možné doplniť písací stôl.
K vykurovaniu každej izby slúži pec na drevo.
Vstup s prístupom ku skrinke so zámkom.
Dve izby je možné na požiadanie prepojiť en-suite.
Izby majú prístup do kuchynky.
Z každej izby sa dá dostať na záhradu, alebo na jeden z dvoch balkónov.
Svetlo a jeho príslušenstvo je spojené s invertorom a záložnou batériou.
Voda pochádza zo 107 m hlbokej vŕtanej studne. K výrobe pitnej vody používame jednotky reverznej osmózy, ktorá vytvára výbornú kvalitnú vodu.
Wifi.

Veľká prednášková hala
200 m2 veľký multifunkčný priestor s drevenou podlahou, pódiom, zvukovou aparatúrou a stropným projektorom. Môže byť doplnená poduškami na sedenie alebo stoličkami.

Študovňa na prvom poschodí hlavnej budovy
88 m2 veľký viacúčelový priestor s drevenou podlahou. Môže byť doplnený poduškami na sedenie alebo stoličkami.

Jedáleň, kuchyňa a budova kancelárii
Ide o priestor s rozlohou 350m2. Jedáleň sa nachádza na prvom poschodí a ponúka prístup na terasu s výhľadom na kopce Mussorie.
Podávame iba vegetariánsku stravu - ekologickú, pokiaľ je k dispozícii - a odporúčame návštevníkom, aby sa počas svojho pobytu zdržali fajčenia a pitia alkoholu. 

Tarab Ling - cenník od septembra 2016
Prenájom izby, jedna osoba                        1500 INR/deň
Prenájom izby, dve osoby                           2000 INR/ deň
3 jedlá, osoba                                        800-1000 INR/ deň
Veľká výuková miestnosť na prízemí         5000 INR/ deň
Študovňa na prvom poschodí                      2000 INR/deň

(kurz ku 1.3.2017 1000 INR = 14,3 EUR)

Ostatné vybavenie bez poplatku:
Jedáleň s kuchynkou
Knižnica a loby s kuchynkou
Meditačná miestnosť

V rámci ďalších pobytov je možná zľava z prenájmu izby:
Viac než týždeň: 20%
Viac než mesiac: 40%Inštitút Tarab Ling
Pre viac informácii prosím kontaktujte:
Norbu Wangchuk
Ashtal Village, P.O Maldevta
Dehradun - 248009, Uttarakhand, India
Email: infotarabling@gmail.com
Telefón: +91 9410 186 214